[TYPO3-UG Denmark] Problemer med Extension Manager og max_executing_time (php.ini) på lokal win7 maskine

Lasse Jensen Enø lasse_enoe at hotmail.com
Sun May 20 15:52:13 CEST 2012


Jeg får en uventet fatal error ved forsøg på at Retrieve/Update:
Fatal error: Maximum execution time of 600 seconds exceeded in D:\wamp\www\site1\t3lib\class.t3lib_db.php on line 170

Jeg har opsat en lokal Apache server med PHP og MySQL på min lokale Windows 7 64bit maskine (jeg har brugt WAMP) samt installeret ImageMagick (ImageMagick-6.7.7-0-Q16-windows-x64-dll.exe)
Det er en frisk installation af TYPO3 4.5.15 (LTS). Alt i install tool ser fint og korrekt ud - ingen fejl.

Jeg har forsøgt mig med følgende ekstreme indstillinger i php.ini men uden held (efter de 10 minutter får jeg oven nævnte fejl).
max_execution_time = 600
max_input_time = 600
memory_limit = 1024M

Jeg har åbnet for port 80 i min router og peget den på min maskine samt sat WAMP online. Prøver jeg at tilgå [public ip adresse]/site1/typo3/ udefra kommer jeg ganske fint frem til login delen af TYPO3.

Er der nogen der har en ide om hvad problemet kan være?
Bruger Extension Manager andre porte end port 80?
Kan det være min Firewall?

Alt hjælp værdsættes - har brugt størstedelen af min weekend på dette:)

På forhånd tak,
Lasse
 		 	   		  


More information about the TYPO3-UG-Denmark mailing list